Korsan Koyu (Karaöz)

Korsan Koyu, Antalya Kumluca’ya bağlı Karaöz mahallesi ile Gelidonya Feneri arasında bulunur. Öyle ki Korsan Koyu ile Karaöz Plajı arasında yalnızca 3 km’lik bir mesafe vardır. O yüzden civarda yerleşim yerleri bulunur ve koya ulaşım oldukça kolaydır. Özellikle son dönemlerde kampçılar arasında oldukça popüler bir lokasyon olan Korsan Koyu, yaz aylarında günübirlik tatilcilerin en çok ilgilendiği bölgelerden biri.

Geçmiş yıllarda korsanlar su ihtiyacı için Suluada doğal kaynaklarını kullanırken keşfedilen Korsan Koyu, tatlı su kaynağı olduğu fark edildikten hemen sonra Adrasan Plajı, Olympos Antik Kenti ve Gelidonya Deniz Fenerine olan yakınlığı sonucunda son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Öyle ki koyun civarında pek çok ticari faaliyet bile bulunuyor. Butik oteller, restoranlar ve büfelerden dolayı gece konaklamaya oldukça uygun. Korsan Koyuna gittiğinizde herhangi bir ihtiyaç durumunda yardım bulmakta zorlanmayacaksınız!

Korsan Koyu, doğal güzelliklerle dolu ormanı ve tertemiz denizi ile misafirlerini her anında etkilemeyi başarır. Koyun Karaöze bakan tarafında kamp alanları, restoranlar ve duş – tuvalet gibi ihtiyaçların karşılanacağı alanlar bulunur Korsan. Koyuna girişler ücretsizdir.

Korsan Koyunun Diğer Yüzü: Melanippe Antik Kenti

Herkes tarafından Korsan Koyu olarak bilinse de aslında bu bölge Melanippe antik kendine ait bir liman olarak kullanılıyordu. Hekataios’un metinlerinde yer alan bilgilere göre, Melanippe Likya bölgesinde yer alan bir yunan kolonilerinden biridir. Tarihi Helenistik döneme kadar dayanır ve Gagai’nin egemenliğindeki küçük bir kıyı yerleşim bölgesidir. Burayı değerli yapan şey, coğrafi konumudur. Güvenli ve korunaklı olduğu için pek çok denizcinin uğradığı bir liman kenti olmuştur. Aynı zamanda efsanevi türk denizci Piri Reis’in 1500’lü yıllarda hazırladığı bahriye yazmalarında Korsan Koyu için Karaöz adı verilmiştir.

Korsan Koyuna Nasıl Gidilir?

Korsan Koyuna deniz yol ve kara yolu ile ulaşım mümkündür. Koy Antalya’nın merkezinden 103 km, Kemer’den 63 km, Adrasan Koyu’ndan 20 km, Olympos’tan 24 km ve Kumluca’dan 26 km uzaklıktadır. Antalya Kumluca’ya bağlı olan Karaöz mahallesinin yakınlarında olan koya ulaşmak için en keyifli yollardan biri Adrasan tekne turu olarak kabul edilir. Bu turları tercih ederek sadece Korsan Koyunu değil civardaki güzellikleri de son derece uygun fiyatlarla gezme şansınız var.

Korsan Koyunun bir diğer özelliği ise Likya yolu olarak bilinen rotada yer alan duraklardan biri olmasıdır. Rota içerisindeki nadir tatlı su kaynaklarından birine sahip olan Korsan Koyundan dolayı Likya yolu için yola çıkanlar mutlaka bu bölgeye uğrarlar. Bu sebeple kampçıların en sevdiği yerlerden biri olmuştur. 

Korsan Koyunda Kamp

Korsan Koyu kampseverleri sevindirecek pek çok detaya sahiptir. Kamp yapmak için en uygun koylardan biri olan Korsan Koyunda, kamp için ihtiyacınız olan her şey bulunur. Tatlı su kaynakları, duş ve tuvalet, yiyecek-içecek için büfe ve restoranlar ve aklınıza daha başka ne geliyorsa hepsi mevcuttur. Hem plaj ve deniz kısmı hem de kara kısmı ile iki farklı dünya sunan koy, hem orman gezilerine hem plaj güneşlenmelerine aynı anda izin verir. Hangisi size iyi gelecekse onu seçme özgürlüğünü sunar. Karadan ve denizden ulaşım olması da olası acil durumlarda hızlı bir şekilde aksiyon almaya imkan tanır. Bu sebeple de güvenli bir yer diyebiliriz.

Bunun dışında ücretli bir kamping’de bulunmaktadır. Bu kampingde konaklayarak elektrik, duş gibi ihtiyaçları daha kolay bir yolla halledebilir aynı zamanda daha güvenli bir kamp süreci geçirebilirsiniz. Bu bölge oldukça popüler olduğu için hangi dönemde giderseniz gidin pek çok yeni insanla tanışarak onların hikayelerine ortak olacağınızı da unutmayın!

Korsan Koyunda Nerede Kalınır?

Korsan Koyunda konaklamak için Karaöz’deki butik otelleri tercih edebileceğiniz gibi kamping ve bungalov seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Korsan Koyu Ücretli mi?

Korsan Koyu girişleri tamamen ücretsizdir. Ayrıca kendi çadırınız ile kamp yapmak için de uygun ve elverişlidir.