Liman Koyu

Liman koyu, Patara bölgesinin en değerli kısmı olarak kabul edilir. Bulunduğu konum ve iklimi sayesinde yüzyıllar boyunca doğu ve batı arasındaki deniz ticaretinin en önemli duraklarından biri olmuştur. Bu da bölgenin popülaritesini artırmıştır. Bu sebeple bölge pek çok medeniyete ve topluma ev sahipliği yapmıştır.

Liman koyu çevresinde yer alan yapılar ve doku liman koyunun ihtişamını tamamlayacak güzelliktedir. Özellikle yoğun deniz yağmacılığı döneminde Limanı savunmak için yapılan surlar ve kalelerden kalan yıkıntılar tarihe tanıklık etmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında yer alır.

En ünlü olan yapı ise “V” şeklinde oluşturulan ve şehrin kuzeyinden güneyine kadar devam eden surlardır. Bu surlar milattan önce 4. yüzyıla aittir ve milattan sonra 12. yüzyılda tekrar güçlendirilmiştir. Ayrıca duvarların üzerinde Roma İmparatorluğuna ait bazı simgeler de bulunur. Yani Liman Koyu tarihe tanıklık etmek için harika bir duraktır.

Liman Koyuna gittiğinizde Kurşunlutepe ve Tepecik bölümlerini gezerek hem tarihe tanıklık edip hem de harika bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Liman koyu pek çok deniz turunun rotasında olduğu için günümüzde hala popülerliğini sürdürür. Buna rağmen doğal güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Antalya’ya yolu düşen herkes en az bir defa koyu keşfederek güzel bir günün tadını çıkarılabilir.

Liman Koyu Aktiviteleri

Liman Koyu, pek çok yaz aktivitesi için zengin bir koydur. Masmavi denizinde dalış yapmak ve su altını keşfetmek günün en zevkli dakikalarını içerir. Ayrıca sık ve sit alanı içerisinde bulunan ormanlarında trekking yaparak doğanın kollarında gezebilirsiniz. Günün büyük bölümünü burada geçirmeyi düşünüyorsanız kumlarında güneşlenmek, plaj voleybolu oynamak oldukça eğlencelidir. 

Cıvıl cıvıl güneşi ile içinizi ısıtan Liman koyu, şehrin kaosundan kaçıp biraz dinlenmek isteyenler için cennet kadar huzurludur. Plajda uzanıp biraz uyuyabilir, sıcaktan rahatsız olduğunuzda denize girebilir ve denizin sesini dinleyerek kitabınızı okuyabilirsiniz.

Liman Koyu sonrasında bölgeye olan merakınız artacağı için daha fazla yer görmek isteyebilirsiniz. Bunun için en uygun Suluada tekne turu fiyatları ile bölgedeki pek çok keşfedilmemiş güzelliği görebilir ve hafızanıza hiç unutamayacağınız bir günü kazıyabilirsiniz.

Liman koyu tarihi güzelliklerinin yanı sıra hoş vakit geçirmek için de harika fırsatlar sunar. Duru ve temiz denizinde yüzmek günün en keyifli aktiviteleri arasında yer alır. Güzel bir plaja da sahip olan koy, güneşlenme ve dinlenme için eşsizdir. Şehir ve karmaşadan uzakta, sevdiklerinizle hoş vakitler geçirebileceğiniz Liman Koyunu mutlaka listenize eklemeli ve en kısa sürede görmelisiniz.

Liman Koyunda Kamp

Liman Koyu, kamp yapmaya müsait bir bölgedir. Karadan ve denizden ulaşım olduğu için pek çok imkana sahiptir. Temiz su, restoran ve büfelere yakın olan bölge, pek çok kolaylığı içinde barındırır.

Liman Koyuna gitmeden önce tüm soruları cevaplanmış bir hazırlık yapılırsa da ekstra masraflara gerek kalmadan koyda kalınabilir. Koyun civarı ormanlık alan olduğu için çadır kurmaya ve güneşe karşı oldukça elverişlidir.Liman Koyunda gece ayın denize yansımasını izleyerek hayaller kurmak, koyun en büyülü yanları ortaya çıkarır.

Liman Koyuna Nasıl Gidilir?

Liman Koyuna en kolay Adrasan tekne turu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu turlar bölgedeki pek çok bölgeyi de rotalarında barındırdıklarından dolayı çok daha kapsamlı bir gezi planlamak mümkündür. Ayrıca koya karadan ulaşım da mümkün.

Liman Koyu Nerede?

Liman Koyu, Antalya Kaş’da yer alan Patara kentindedir. Koyu ziyaret ettikten sonra Patara plajı ve bölgedeki antik kenti de ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz.