Amerikan Koyu, ya da eski adı ile Kelleci Koyu, önemli bir tarihe sahiptir. Amerikan arkeologların Gelidonya batığını araştırdıkları sırada onların üssü olan Kelleci Koyu, bu araştırma sonrasında artık Amerikan Körfezi olarak tanınmaya başlar. Sualtı arkeolojisi Türkiye’de ilk defa 40 yıl önce Bodrum’da oldu. Bunun öncesinde de deniz seviyesinde bazı eserler çıkartılmış olsa da ilk bilimsel sualtı araştırması Gelidonya batağı olarak kayıtlara geçti.

Amerikan Koyu, bu yüzden oldukça önemli bir tarihe sahiptir. Mirasıyla dünyanın öbür ucundaki araştırmacıların dikkatini çeken bu güzelliği kim görmek istemez? Amerikan koyu, keyif veren denizi ve kum plajı ile gelenleri her seferinde büyülemeyi başardı. Antalya bölgesindeki en güzel koyları merak ediyorsanız Amerikan Koyunu görmeden tatilinizi bitirmeyin. Amerikan Koyunun Göz alıcı doğal güzelliği içerisinde zamana meydan okuyacaksınız.

Amerikan Koyuna Nasıl Gidilir?

Amerikan Koyu, Adrasan’nın en güzel koylarından biridir. Her yıl Adrasan’a gelen pek çok tatilcinin merakla görmek istediği Amerikan Koyu, büyüleyici bir sualtı yaşamına ev sahipliği yapar. Amerikan Koyu, Adrasan ve Olympos bölgelerinin kesişim noktasında yer alır. Her iki taraftan da ulaşım mümkün olsa da koya gitmek isteyenler için en ideal bölge Adrasan’dır. Burada Adrasan tekne turu programlarına bakabilir ve Amerikan Koyunun yanı sıra Ceneviz Koyu gibi pek çok başka bölgeyi de ziyaret ederek günün tadını çıkarabilirsiniz.

Amerikan Koyuna karayolu ile ulaşım mümkün değildir. Kıya yalnızca deniz ile ulaşım sağlanır. Ayrıca koyda aktif yaşam yoktur. Bu yüzden koyu ziyaret etmeden önce buna göre bir hazırlık yapmanız tavsiye edilir. Bölgenin en ünlü yanı ise dalış için en keyifli yerlerden biri olmasıdır. Bu yüzden Amerikan Koyuna gittiğinizde pek çok dalışa şahitlik edebilirsiniz. Eğer siz de koyun yeraltı güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız ekipmanlarınızı unutmayın!

Amerikan Koyunda Kamp

Amerikan Koyu kamp yapmak için uygundur. En iyi kamp deneyimlerinden birini vaadeden koy için öncesinde hazırlık yapmak ise kesinlikle gereklidir. Amerikan Koyunda herhangi bir işletme bulunmadığı için geçireceğiniz süre içerisindeki ihtiyaçlarınızı öncesinde belirleyip hazırlıklı bir şekilde gitmelisiniz. Yiyecek – içecek, ışık ve telefon şarjı gibi temel ihtiyaçlar kamp sırasında alacağınız zevki artıracaktır. Koya karadan ulaşım sağlanmadığı için Adrasan tekne turu fiyatları incelenebilir ve ertesi gün başka bir tur ile geri şehire dönebilirsiniz.

Amerikan Koyu, berrak ve temiz denizi ve enfes plajı ile pek çok tatilseverin radarına takıldığı için bölgenin en popüler koylarından biri. Bu özelliklerinden dolayı kampçıların da en çok kamp atmak istediği bölgelerden birini oluşturuyor. Ayrıca sualtı dalışı gibi aktiviteler için de uygun olduğu için gelenler en azından bir gece geçirmek istiyor. Adrasan’a geldiğinizde ister yalnız ister sevdiklerinizle olsun Amerikan Koyunu mutlaka görmelisiniz!

Amerikan Koyu Nerede?

Amerikan Koyu, Türkiye’nin Antalya ilindedir. Adrasan ve Olympos bölgelerinin arasında yer alır ve deniz yolu ile ulaşım sağlanır.

Amerikan Koyunda Dalış Yapılır mı?

Amerikan Koyu sualtı zenginliği ile meşhur bir koydur. Bu yüzden dalış yapmak için en iyi bölgelerden biridir.