Ceneviz Koyu, Akdeniz kıyılarının en değerli ve hala tüm ihtişamını koruyan koylarından biridir. Adrasan ve Olympos bölgeleri arasında Musa Dağı’nın dik ve engebeli eteklerinde yer alan Ceneviz Koyu, tarihinden dolayı Porto Ceneviz Koyu olarak da tanınır. Koy ismini yamacında bulunan kale kalıntılarından alır. Dünyada gemicilik anlamında en önemli tarihlerinden birine sahip olan Cenevizlilerin, 11-15. yüzyıllar arasında Akdeniz’de yer alan ticaret yolları arasında Ceneviz Koyu da bulunuyor bu sebeple bölgenin en önemli koylarından biri. 

Ceneviz Koyunun bu kadar popüler olmasının sebebi tarihinin yanı sıra turkuaz denizi ve eşsiz bir kumsala sahip olması. Ayrıca koyun üst taraflarına çıkıldığında orman ve denizin muhteşem uyumunu da görmek mümkün. Bu bölgeye gittiğinizde Akdeniz foklarını ve caretta carettaları da görebilirsiniz. Nesli tükenmekte olan Akdeniz fokları ve caretta carettaların yaşam alanı Ceneviz Koyu Körfezi ve Yalancı Koyunun kesişim noktasıdır.

Koyu hala bu kadar özel kılan şeylerden biri ise karayolu ile ulaşamın mümkün olmamasıdır. Bu sebeple yüzyıllardır pek çok şey yaşasa da dokusunu asla kaybetmez. Bölgede herhangi bir ticari faaliyet bulunmaz. Koyu ziyaret edenlerin pek çok Adrasan tekne turları ile gelir ve eşsiz güzelliği deneyimledikten sonra oradan mutlu bir şekilde ayrılır.

Koyda ticari faaliyet bulunmasa da bölgede yaşayan çok az sayıda insan bulunur. Beydağları Sahil Milli Parkı sınırlarına dahil olan Ceneviz Koyu, doğal sit alanı statüsüne sahiptir. Turkuaz rengi çok güzel bir denize ve altın gibi bir kumsala sahip olduğu için tatilseverlerin en keyifli rotalarında yer alır.

Ceneviz Koyunun sırtına çıktığınızda sizi Yalancı Koyunun güzellikleri karşılar. Ayrıca koyun iç kısmında siyah çamur olarak bilinen toprak deniz suyu ile vücuda sürüldüğünde oldukça faydalıdır. Koy turlarının en uzun kaldığı yerlerden biri olan Ceneviz Koyunda yüzmek ve güneşlenmek ruhunuza iyi gelecek!

Ceneviz Koyu Ulaşımı

Ceneviz Koyuna yalnızca deniz yolu ile ulaşım sağlanır. Karayolu taşımacılığına uygun olmayan Ceneviz Koyu, yıllarca bunu bir dezavantajdan çok avantaj olarak kullanmıştır. Olympos ve Adrasan bölgelerinin arasında bulunduğu için buralardan gemi, tekne ya da özel yatlarla ulaşım sağlanabilir. 

Bölgede saatlerin ötesinde vakit geçirmeyi düşünüyorsanız özel bir tekne kiralayabilir ya da uygun Adrasan tekne turu fiyatları sayesinde Ahmet Kaptan’ın Çınar-1 teknesine rezervasyon yaptırabilirsiniz. Bu sayede Porto Ceneviz Koyu dışında bölgedeki diğer doğal güzellikleri de cazip fiyatlarla ziyaret edebilirsiniz.

Ceneviz Koyunun Güzellikleri

Ceneviz Koyunun civarında yapay ışık kaynağı bulunmadığı için gece burada yıldızların ihtişamına şahitlik etmek mümkündür. Ayın koyun berrak sularına yansıması karşısında etkilenmemek elde değil. Güneşin çıktığı saatlerde ise altın gibi parlayan kumsalında güneşlenmek, vakit geçirmek eşsiz bir deneyim sunarken koyun sularında yüzerken asla bitsin istemeyeceksiniz.

Deniz ve plajı kadar ormanı ve tarihi de oldukça etkileyici olan Ceneviz Koyu, yeşil ve mavinin iç içe dans ettiği bir bölgedir. Koyun eteklerindeki kale kalıntılarına dokunmak tarihe dokunmak sayılabileceği gibi ormanın içerisinde trekking yapmak da oldukça hoş bir deneyim olacaktır. Doğaseverler için vazgeçilmez bir durak olan Ceneviz Koyunu mutlaka görmelisiniz.

 

Ceneviz Koyu Kampı

Ceneviz Koyu kampseverler için en müsait koylardan biridir. Tatlı su kaynağı da bulunan koy, kamp için oldukça elverişli bir bölgedir. Ayrıca koyda yaşayan bazı yerliler bu anlamda size yardımcı olacaktır. Ceneviz Koyunda kamp yapmayı düşünüyorsanız çantanızda mutlaka şunlar olmalıdır:

  • Günü geçirebilecek kadar yiyecek ve içecek,
  • Gece aydınlatma olmadığı için ışık kaynağı,
  • Çadır, mat ya da uyku tulumu,
  • Sineksavar

Ceneviz koyuna kampa geliyorsanız hazırlıklarınızdan tam olduğundan emin olmalısınız! Koya karadan erişim olmadığı için günübirlik turlara katılabilir ya da Ahmet Kaptan ile iletişime geçip özel bir tekne kiralayabilirsiniz.

Ceneviz Koyu Nerede?

Porto Ceneviz Koyu, Adrasan ve Çıralı bölgelerinin ortak noktasıdır. Her iki bölgeden de deniz yolu ile yaklaşık olarak 1 saatlik uzaklıktadır.

Ceneviz Koyuna Nasıl Gidilir?

Ceneviz Koyuna Adrasan ve Çıralı bölgelerinden tekne, yat gibi araçlarla ulaşım sağlanır. Karayolu ile ulaşım mümkün değildir.