suluada

Suluada

Suluada, Türkiye’nin Antalya ilinde bulunan bir Akdeniz adasıdır. Adını adada bulunan tatlı su kaynaklarından almıştır. Antalya Körfezi’nin en batısınında yer alan Suluada’nın Antik Çağdaki adı Krambusa’dır.

Türkiye’nin Maldivleri olarak ünlenmiş olan Suluada, beyaz kumlara sahip iki adet plaja sahiptir. Turkuvaz rengi berrak denizi ile fotoğraflarda dahi büyüleyici gözüken bu güzel bölge, son yıllarda dünya çapında ziyaretçiler almaya başlamıştır. Suluada’da herhangi bir yerleşim yeri bulunmaz. Bölgedeki sularda ise Akdeniz ekosistemine dahil olan tüm deniz canlılarının yaşadığı söylenir. Yani oldukça etkileyici bir su altı yaşamına sahiptir. Öyle ki adanın su altı mağaralarında orfozlar ve Akdeniz fokları yaşar. Ayrıca adanın bir diğer ucunda bulunan “Aşıklar Mağarası”’na yüzerek geçmek mümkün olduğu için su altı ekipmanları hazır bir şekilde gitmek bölgeyi bilenler tarafından tavsiye edilir. Sulu Ada’ya gitmeden önce konaklama işlemlerinizi Adrasan Bungalov ile gerçekleştirebilirsiniz.

Suluada Plajındaki Kum Neden Beyaz?

Şüphesiz Suluada’nın fotoğraflarına bakan tatilseverleri cezbeden şey, adanın bembeyaz kumlarıdır. Maldivleri andıran görüntüsü bir film karesinden sıçramış gibi görünen Suluada Plajı, kayalıklarındaki karbonat ve kumun içerisinde bolca yer alan foraminifera mikroorganizmalarından dolayı egzotik beyaz kumlara sahiptir. Hem kumunun hem de denizinin güzelliğinden dolayı pek çok derginin kapak fotoğraflarını süslemiştir.

Suluada’da Yapılacak Aktiviteler

Suluada, görsel güzelliğinin yanı sıra tatlı su kaynaklarından dolayı oldukça büyük bir üne sahip olmuştur. Öyleki adada bulunan doğal kaynak suyunun böbrek taşlarına iyi geldiğine dair bir inanç vardır. Buraya gelen turistler, bu doğal kaynak suyunu kana kana içerler. Fakat Suluada’da yapılacak en güzel aktivite kesinlikle dalıştır. Hem berrak sularından hem de su altı yaşamının zenginliğinden dolayı dalış ekipmanlarınız olmadan giderseniz pişman olabilirsiniz. Kayalardan oluşan su altı labirentlerinden geçmek, günün en eğlenceli aktivitesi olabilir. Beyaz kumlu eşsiz plajında güneşlenmek, eğlenceli müzikler eşliğinde grup etkinlikleri yapmak günün en güzel saatlerinin kapılarını aralar.

Adada herhangi bir yerleşim ve ticari işletme bulunmadığı için yiyecek – içeceklerinizi öncesinde yanınızda getirmeniz faydalı olacaktır.

Suluada’da Kamp Yapılır mı?

Suluada’da kamp yapmak pek mümkün değildir. Bölge şartları buna elverişli olsa da adada yerleşim yeri olmaması, karayla ulaşım sağlanamaması gibi bazı dezavantajları vardır. Kamp konusunda tecrübesi olmayanlar için tavsiye edilmez. Buna karşın profesyonel kampçılar sıkı bir hazırlık yaparsa eğer oldukça keyifli bir gece geçirebilirler.

Suluada Nerededir?

Suluada, Antalya’nın önemli ilçelerinden olan Kumluca sınırları içerisinde yer alır. Antalya Körfezi’nin en ünlü adalarının başında bulunur. Suluada, Antalya Körfezi’nin Gelidonya Burnu’na yakındır. Adrasan Koyu ve Gelidonya Feneri arasında bulunan Taşlık Burnu bölgesinde bulunur.

Suluada’ya Nasıl Gidilir?

Suluada’ya karadan ulaşım mümkün değildir. Bu sebeple genellikle Adrasan sahilinden kalkan Suluada Tekne Turu ile ulaşım sağlanır. Suluada Tekne turu fiyatları verilen hizmete karşın oldukça uygundur. Suluada’nın ötesinde civardaki koyları gezen büyüleyici bir rotaya ve yiyecek – içecekten rehberliğe kadar pek çok detayı kapsadığı için tatilseverler tarafından gönül rahatlığı ile tercih edilebilir. Ahmet Kaptan’ın Çınar-1 teknesi ile Suluada’ya gidebilir ve bölgedeki tüm güzelliklere yakından canlı kanlı şahit olarak unutulmaz bir tatilin kapılarını aralayabilirsiniz.