Ahmet Kaptan Kimdir?

Ahmet Kaptan, 20 Ekim 1991 yılında Adrasan’da doğdu. Adrasanlı çiftçi bir ailenin en büyük çocuğu olan Ahmet, ilkokul ve ortaokulu Adrasan’da tamamlandıktan sonra Antalya’nın önemli turistik şehirlerinden olan Finike’de lise hayatına başlar. Yaşadığı bölgeden dolayı turizme küçük yaşlarda ilgi duyan Ahmet Kaptan, Finike Canan Yavuz Gürkan Anadolu Meslek Lisesinde Turizm bölümünde eğitimini tamamlar. 

Adrasanlı olmasından dolayı doğduğu andan itibaren deniz ile iç içe olan Ahmet Kaptan, küçüklüğünden itibaren her boş vaktinde teknelerde çalışarak çekirdekten yetişir. Her yaz keyifle çalıştığı Adrasan tekne turu rotalarını küçük yaşta adı soyadı gibi öğrenirken eğlencesine çalıştığı gemicilik işi zamanla tutkuya dönüşür. Öyle ki şimdiye kadar kazandığı her şeyi denizden ve denizin nimetlerinden kazanan Ahmet, eşi ile de gemicilik yaptığı sırada tanışır.

Ahmet Kaptan, aradan geçen onca yıldan sonra eşi ile birlikte bir tekne almaya karar verir. Bu kararı almasının en büyük sebeplerinden biri ise çocukluğundan beri yaptığı gemicilikte yeterli tecrübeye sahip olmasının yanı sıra hayallerini gerçekleştirme isteğidir. Çalıştığı kaptanlardan öğrendiği işi bir ileri seviyeye kendi teknesiyle taşımak ister ve eşinin desteğini de alarak en sonunda bir tekne sahibi olur. Bu kararı nasıl aldığı sorulduğunda ise su cevap verir:

“Eşimle uzun süre düşündük ve bir tekne almaya karar verdik çünkü yıllarca deniz ile ilgili her şeyi çalıştığımız kaptanlardan öğrendik ve Adrasanı görmeye gelen misafirlerimize en iyi hizmeti sunmak için hazır olduğumuz fark ettik.”

Ahmet Kaptan’ın Çınar-1 teknesinin ismi ise büyük oğlu Çınar’dan geliyor. Çınar dışında bir de Çağrı isminde bir çocuğu da olan Ahmet, Çınar-1 teknesini ailesiyle birlikte işletiyor. Bu sebeple tekneleriyle seyahat eden misafirlerine de evlerine gelmiş gibi hürmet ve hoşgörü ile hizmet ediyorlar. Ahmet Kaptana ailesi ile birlikte çalışmanın nasıl olduğunu sorduğumuzda ise şöyle yanıt veriyor:

“Ailem ile çalıştığım için çok mutluyum. Eşim ve çocuklarım her zaman yanımda oluyor. Onlarla hem çalışıp hem de güzel vakit geçirmek beni rahatlatıyor. Bu durumun gelen misafirlerimize pozitif enerji verdiğine inanıyorum.”

Hayatının hiçbir döneminde Adrasandan ayrılmak istemediğini ifade eden Ahmet, Adrasanı vazgeçilmez bir parçası olarak görüyor. Ahmet Kaptana göre Adrasan, huzurun yeryüzündeki tek adresi.