Sazak Koyu

Akdeniz’in en güzel manzaralarından birine sahip olan Sazak Koyu, büyüleyici doğal güzelliği ile dünyanın dertlerinden uzaklaşmak isteyenlere kapılarını sonuna kadar açar. Yeşil ve mavinin ahenkle dans ettiği koyda zaman su gibi akarken aklınıza ne iş ne de başka sorunlarınız gelir. Medeniyetin tüm dertlerinden uzaklaşmak için en iyi seçenek Sazak Koyunun güzelliklerini kucaklama olacaktır. Doğanın kalbinde olmanın nasıl bir his olduğunu merak ediyorsanız Sazak Koyunu mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Musa Dağlarının alt kısmında yer alan Sazak koyu, oldukça geniş bir plaja sahiptir. Plajın uçları ormanın derinliklerine kadar ilerler. Koya orman içerisinden yürüyerek ya da teknelerle ulaşmak mümkündür. Pek çok kişinin kamp rotası olan Sazak Koyu, Antalya’nın en popüler bölgeleri arasında yer alır. Denizi sakin ve kumlu olduğu için yüzmesi oldukça keyiflidir. Plajı ise görenleri kendine hayran bırakan bir temizliğe ve güzelliğe sahiptir. Yaşadığı andan keyif almay sevenlerdenseniz Sazak Koyunu mutlaka rotanıza eklemelisiniz.

Sazak Koyunu Adrasanlı kaptanlar “Balayı Koyu” olarak da ifade eder. Adrasan tekne turu ile yapılan yolculuklar sırasında geminin ilk rotalarından biri olan koyun sağında Yalancı Koy olarak bilinen bambaşka bir yer daha yer alır. Bazı tecrübeli kaptanlar Sazak Koyundan sonra burayı da misafirlerine göstermek için rotasını değiştirebilir.

Sazak Koyuna Nasıl Gidilir?

Sazak Koyuna gitmenin pek çok yolu vardır. Bunlar arasında popüler olanı ise deniz yolu ile gitmektir. Sazak Koyuna gitmek için önce Antalya merkezinden 90 km mesafede olan Adrasan’a gitmek gerekiyor. Daha sonra buradan özel bir tekne ile anlaşabilir ya da tekne turları ile Sazak Koyuna ulaşabilirsiniz. Bunun için Çınar-1 teknesi ile hizmet veren Ahmet Kaptan ile iletişime geçebilir veya en detaylı bilgiyi Adrasan tekne turu fiyatları sayfasından alabilirsiniz.

Deniz yolunu tercih etmek istemeyenler ise kara yolu ile koya ulaşım sağlayabilir. Fakat ormanı araçla geçmek mümkün olmadığı için koya orman yolundan yaya olarak inmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Ayrıca Sazak Koyuna uğradıktan sonra dibindeki Porto Ceneviz Koyu da görmeye değer güzelliklere sahip. Bir sonraki ziyaretinizi Ceneviz Koyuna gerçekleştirmelisiniz.

Sazak Koyu Hakkında Bilgiler

Sazak Koyu, kamp yapmak için oldukça geniş bir alana sahip. Fakat koyun içinde herhangi ticari bir işletme bulunmuyor. Duş, tuvalet, elektrik gibi ihtiyaçlarınızı gidermek için bir hizmet bulunmuyor. Tatlı su kaynağı için ise ormanın içinde yer alan tulumbalardan sağlayabilirsiniz. Önemli dezavantajlarından biri ise telefon şebekelerinin çekmemesi olabilir. Bu yüzden bölgeye giderken olası sorunlara karşı tedbirlerinizi önceden almalısınız. Kamp yapmayı planlıyorsanız kalacağınız gün kadar yiyecek – içecek ve ışık kaynağına sahip olmalısınız. Yanınızda mutlaka sinek kovucu ve güneş kremi bulundurun.